Princípy a benefity cvičenia pilatesu

Princípy a benefity cvičenia pilatesu 1

Trápi ťa bolesť chrbta alebo jednoducho cítiš, že by si potreboval viac pohybu? Predstavujeme ti Pilates. Toto úžasné cvičenie, ktoré založil Joseph H. Pilates má naozaj obrovské množstvo benefitov pre tvoje telo, ale aj myseľ. Práve pilates môže byť liekom na sedavý spôsob života a stres, ktorého máme v dnešnej dobe až až. V čom presne ti pomôže a aké sú jeho základné princípy si ukážeme v tomto článku – Princípy a benefity cvičenia pilatesu.

Princípy a benefity cvičenia pilatesu 4
Princípy a benefity cvičenia pilatesu 3

Aké sú benefity cvičenia pilatesu?

Pilates je pre teba vhodný ak chceš a potrebuješ:

 1. Spevniť a spružniť telo – pravidelným cvičením sa ti vyformuje postava, stuhnuté svaly sa uvoľnia a ochabnuté zas posilnia.
 2. Zlepšiť svoje držanie tela – cvičenie ťa naučí vnímať svoje telo v statike i dynamike a zmení ti zlé stereotypy na tie správne, ktoré zúročíš v každodenných činnostiach (chôdza, sed, stoj). 
 3. Zbaviť sa bolesti – tým, že sa naučíš správne cvičiť a upravíš si držanie tela, mnoho zdravotných problémov spojených s pohybovým aparátom vymizne. Ak sa chceš zbaviť bolesti šije a chrbta, tak pre teba máme aj špeciálny program pod odborným vedením fyzioterapeutov
 4. Posilniť obchabnuté svalstvo
 5. Natiahnúť skrátné svalstvo
 6. Zväčšiť rozsah v kĺboch
 7. Nájsť svoju rovnováhu a spevniť centrum tela
 8. Nájsť pokoj mysle – zrelaxovať sa
 9. Prekysličiť organizmus vďaka kontrolovanému dýchaniu
 10. Celkovo urobiť niečo pre svoje zdravie – kedykoľvek z pohodlia domova

Aké sú základné princípy cvičenia pilatesu

Pán Pilates nazvala túto metódu KONTROLÓGIA a obsahuje 34 základných cvikov, ktoré sa dajú variovať a modifikovať.  Počas cvičenia sa učíme uvedomovať si a dodržiavať základné jeho princípy:

 1. VEDOMIE – Zastupuje prepojenie mysle a tela.
 2. ROVNOVÁHA – zostava by mala mať vyvážené prvky, aby sme precvičili celé telo z pohľadu stability, mobility, streču a posilnenia.
 3. DÝCHANIE – integrujeme do každého pohybu, aktivuje centrum, ukľudňuje myself a sprevádza pohyb.
 4. KONCENTRÁCIA – veľmi dôležitá pri vedomom a inteligentnom cvičení, bez nej nedokážeme dosiahnuť želateľný výsledok.
 5. CENTRUM – core, powerhouse, centrum tela.  Je to bod hlbokého stabilizačného systému, ktorý musí byť zapnutý pred prevedím akéhokoľvek pohybu.  Skladá sa so štyroch svalovových skupín: bránica, panvové dno, priečny brušný sval a multifidy (hlboké chrbtové svaly).
 6. KONTROLA – regulácia vykonávania daného pohybu. Dokonalá kontrola vyžaduje veľa praxe a praxou získame aj rozvoj sily a pohyblivosti, ktoré sú podmienkou pre dosiahnutie kontroly.  Predstava pohybu a jeho vizualizácia je veľmi dôležitá.  Preto v pilatese používame vizuálne predstavy a nápovedy, ktoré nám pomôžu s týmto princípom kontroly.
 7. EFEKTIVITA – učí šetriť a nemrhať energiu, čo znamená, že počas cvičenia treba používať tie svaly, ktorými dosiahneme žeľateľný pohyb a cieľ.
 8. PLYNULOSŤ – jednotná, hladká, neprerušená kontinuita pohybu.  Plynulosť vyžaduje dokonalé porozumenie pohybu a presnú aktiváciu svalov a načasovanie.
 9. PRESNOSŤ – Pochopenie významu cviku, ktoré svaly zastabilizovať a ktorými hýbať, to je podmienka presnosti a preciznosti. Doslova ide o perfekcionalizmus.
 10. HARMÓNIA – Predstavuje kulmináciu všetkých princípov v pilatese, o ktorých som tu hovorila.
Princípy a benefity cvičenia pilatesu 1
Princípy a benefity cvičenia pilatesu 2

Nevieš sa stále rozhodnúť, či je pilates cvičenie pre teba? Neváhaj a skús 14-dňové skúšobné členstvo na našom portáli. 

Tieto princípy je ideálne dodržiavať počas cvičenia a v konečnom dôsledku ich preniesť do každodenného života. Niekto uprednostňuje skôr fyzickú stránku a používa pilates k zlepšeniu športových výkonov, vytvarovaniu tela alebo ako pomoc pri uzdravovaní v dôsledku zranenia. Iný môže klásť dôraz na duševnú stránku a používať pilates na zmiernenie stresu a lepšiu koncentráciu v živote.

Dúfam, že ťa tieto základné princípy a benefity cvičenia pilatesu presvedčili a uvidíme sa pri cvičení. 🙂

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X