Princípy a benefity cvičenia pilatesu

Princípy a benefity cvičenia pilatesu 1

Trápi ťa bolesť chrbta alebo jednoducho cítiš, že by si potreboval viac pohybu? Predstavujeme ti Pilates – členstvo. Toto úžasné cvičenie, ktoré založil Joseph H. Pilates má naozaj obrovské množstvo benefitov pre tvoje telo, ale aj myseľ. Práve pilates môže byť liekom na sedavý spôsob života a stres, ktorého máme v dnešnej dobe až až. V čom presne ti pomôže a aké sú jeho základné princípy si ukážeme v tomto článku – Princípy a benefity cvičenia pilatesu.

Princípy a benefity cvičenia pilatesu 4
Princípy a benefity cvičenia pilatesu 3

Aké sú benefity cvičenia pilatesu?

Pilates je pre teba vhodný ak chceš a potrebuješ:

 1. Spevniť a spružniť telo – pravidelným cvičením sa ti vyformuje postava, stuhnuté svaly sa uvoľnia a ochabnuté zas posilnia.
 2. Zlepšiť svoje držanie tela – cvičenie ťa naučí vnímať svoje telo v statike i dynamike a zmení ti zlé stereotypy na tie správne, ktoré zúročíš v každodenných činnostiach (chôdza, sed, stoj). 
 3. Zbaviť sa bolesti – tým, že sa naučíš správne cvičiť a upravíš si držanie tela, mnoho zdravotných problémov spojených s pohybovým aparátom vymizne. Ak sa chceš zbaviť bolesti šije a chrbta, tak pre teba máme aj špeciálny program pod odborným vedením fyzioterapeutov
 4. Posilniť obchabnuté svalstvo
 5. Natiahnúť skrátné svalstvo
 6. Zväčšiť rozsah v kĺboch
 7. Nájsť svoju rovnováhu a spevniť centrum tela
 8. Nájsť pokoj mysle – zrelaxovať sa
 9. Prekysličiť organizmus vďaka kontrolovanému dýchaniu
 10. Celkovo urobiť niečo pre svoje zdravie – kedykoľvek z pohodlia domova

Aké sú základné princípy cvičenia pilatesu

Pán Pilates nazvala túto metódu KONTROLÓGIA a obsahuje 34 základných cvikov, ktoré sa dajú variovať a modifikovať.  Počas cvičenia sa učíme uvedomovať si a dodržiavať základné jeho princípy:

 1. VEDOMIE – Zastupuje prepojenie mysle a tela.
 2. ROVNOVÁHA – zostava by mala mať vyvážené prvky, aby sme precvičili celé telo z pohľadu stability, mobility, streču a posilnenia.
 3. DÝCHANIE – integrujeme do každého pohybu, aktivuje centrum, ukľudňuje myself a sprevádza pohyb.
 4. KONCENTRÁCIA – veľmi dôležitá pri vedomom a inteligentnom cvičení, bez nej nedokážeme dosiahnuť želateľný výsledok.
 5. CENTRUM – core, powerhouse, centrum tela.  Je to bod hlbokého stabilizačného systému, ktorý musí byť zapnutý pred prevedím akéhokoľvek pohybu.  Skladá sa so štyroch svalovových skupín: bránica, panvové dno, priečny brušný sval a multifidy (hlboké chrbtové svaly).
 6. KONTROLA – regulácia vykonávania daného pohybu. Dokonalá kontrola vyžaduje veľa praxe a praxou získame aj rozvoj sily a pohyblivosti, ktoré sú podmienkou pre dosiahnutie kontroly.  Predstava pohybu a jeho vizualizácia je veľmi dôležitá.  Preto v pilatese používame vizuálne predstavy a nápovedy, ktoré nám pomôžu s týmto princípom kontroly.
 7. EFEKTIVITA – učí šetriť a nemrhať energiu, čo znamená, že počas cvičenia treba používať tie svaly, ktorými dosiahneme žeľateľný pohyb a cieľ.
 8. PLYNULOSŤ – jednotná, hladká, neprerušená kontinuita pohybu.  Plynulosť vyžaduje dokonalé porozumenie pohybu a presnú aktiváciu svalov a načasovanie.
 9. PRESNOSŤ – Pochopenie významu cviku, ktoré svaly zastabilizovať a ktorými hýbať, to je podmienka presnosti a preciznosti. Doslova ide o perfekcionalizmus.
 10. HARMÓNIA – Predstavuje kulmináciu všetkých princípov v pilatese, o ktorých som tu hovorila.
Princípy a benefity cvičenia pilatesu 1
Princípy a benefity cvičenia pilatesu 2

Nevieš sa stále rozhodnúť, či je pilates cvičenie pre teba? Neváhaj a skús 14-dňové skúšobné členstvo na našom portáli. 

Tieto princípy je ideálne dodržiavať počas cvičenia a v konečnom dôsledku ich preniesť do každodenného života. Niekto uprednostňuje skôr fyzickú stránku a používa pilates k zlepšeniu športových výkonov, vytvarovaniu tela alebo ako pomoc pri uzdravovaní v dôsledku zranenia. Iný môže klásť dôraz na duševnú stránku a používať pilates na zmiernenie stresu a lepšiu koncentráciu v živote.

Dúfam, že ťa tieto základné princípy a benefity cvičenia pilatesu presvedčili a uvidíme sa pri cvičení. 🙂

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X