Chrbát bez bolesti: 3 osvedčené tipy na zlepšenie chrbtovej pohody

chrbat_ bez_bolesti_04

Poznáš vo svojom okolí niekoho, koho nikdy nebolel chrbát? Určite nie, no problémom nie sú práve takéto „jednorázové”, občasné bolesti. Chronické problémy, stuhnutosti, migrény, ktorých sa dlhodobo nevieme zbaviť a otravujú nám život, to je ten problém, s ktorým naozaj musíme bojovať. Zažívaš niečo podobné a tiež túžiš mať chrbát bez bolesti? Prinášame ti 3 osvedčené tipy na zlepšenie chrbtovej pohody.

Aké sú najčastejšie dôvody bolestí chrbta?

1.

Nedostatok pohybu, sedavá práca a jednostranné pracovné zaťaženie

2.

Zlé držanie tela v stoji alebo v sede, napríklad pri práci

3.

Dlhodobé stresové zaťaženie a nadváha / obezita

4.

Ochorenie chrbta ako hernia disku, skolióza, degenerácie platničky

Túžiš sa aj ty efektívne zbaviť bolestí chrbta a konečne žiť naplno?

1. Cvičenie je základ, bez ktorého to nejde

My ľudia máme zakódované skratkovité riešenia problémov – ako prekážku, ktorá stojí pred nami najľahšie a najrýchlejšie obísť, a čo najmenej sa narobiť. Pri niektorých situáciách sa nám takýto prístup prepečie, no cesta k zdravému chrbtu vedie najmä cez pravidelné a inteligentné cvičenie. 

Bolí ťa chrbát dlhšiu dobu? Prípadne pociťuješ bolesť iba sem tam: pri zvýšenej námahe, pri dlhšom sedení alebo dvíhaní ťažkých bremien? Tak, či tak zbystri pozornosť a začni cvičiť, pretože čím skôr začneš, tým menšie dopady na tvoje telo tento problém bude mať.

Ako ale s pohybom začať?

Náš portál DO-Pilates sme vyvinuli práve kvôli tomu. Viac ako 350 lekcií, ktoré sú vedené odbornými mentormi. Týmto lektorom, fyzioterapeutom a inštruktorom cez ruky už prešli stovky klientov a presne vedia, čo tvoj chrbát, tvoje telo a „celý/á ty” potrebuješ, aby si sa cítil/a lepšie.

Vyberaj si z krátkych, dlhých lekcií, z pomôckami alebo bez – cvič pohodlne u seba v obývačke alebo pokojne počas prestávky v práci. Podložku na cvičenie si rozroluj ráno, či v noci. Je to na tebe. Vyber si členstvo, ktoré ti sedí – napríklad 14-dňové skúšobné a uvidíš, že sa už po prvej lekcii budeš cítiť o kúsok lepšie.

Chrbát bez bolesti_01
do-pilates pomocky_magic circle
Portál DO-Pilates oslavuje 3 narodeniny!_03

2. Zmeň svoje návyky, zmeníš svoj život

Povedzme si pravdu: až mnoho z nás priveľmi pracuje, priveľmi sa stresuje a nestará sa o seba tak, ako by sa malo. Niet sa čomu diviť, svet je čoraz rýchlejší, nám stále pribúdajú ďalšie a ďalšie povinnosti.

Poznáš to tiež? Ráno sa vykotúľaš z postele a takmer ihneď svoje telo presúvaš do sedu do auta a po hodinovej ceste na 8 hodín “skončíš” na kancelárskej stoličke. Po stresujúcom pracovnom dni často nasledujú ďalšie náročné úkony, ako starostlivosť o domácnosť, deti a potom šup odfúknuť si opäť v sede pred televízor. Nič moc, že?

Všímajme si samého seba a naše telo – všímajme si ako sedíme, a či si nepotrebujeme po desiatkach minútach práce rozpohybovať krk alebo driekovú chrbticu. Dávajme si pozor na to, ako dvíhame ťažké bremená – napríklad pri práci na záhrade alebo v domácnosti. Dbajme na odpočinok, pravidelný strečing alebo napríklad aj na meditáciu. Toto všetko nás totiž vie zbaviť stresu, ktorý môže zodpovedať za naše stiahnuté svalstvo.

Okrem tipov na našom portáli ich nájdeš mnoho aj všade okolo seba. Častokrát aj vieme, čo by sme mali robiť, ale nerobíme to. Sme jednoducho trošku leniví a „nemáme čas”. Na čo si však máme vyhradiť priestor, ak nie na starostlivosť o samého seba?

3. Masáže a pomocníci na uvoľnenie chrbta

Kto bol na poriadnej masáži, tak musí uznať , že vie naozaj úžasne pomôcť. „Celý človek” sa potom cíti lepšie – regenerujú sa naše sily a cítime sa menej unavený, súčasne však zlepšujú krvný a lymfatický obeh. Nájsť toho správneho maséra a zorganizovať si program tak, aby som k nemu dochádzal pravidelne môže byť poriadny problém.

Preto odporúčame skúsiť aj domácich pomocníkov od slovenskej firmy StretchFit™, ktorí nám vedia uľaviť od bolesti. Kedykoľvek a kdekoľvek. Pri stuhnutí  hrudnej a driekovej chrbtice ti pomôže naťahovač chrbta BackFlex™️. Na každodenné nosenie je určený LumbarFlex™ – pás, ktorý ti pomôže pri problémoch s driekovou chrbticou. No a pre nás, ktorí dennodenne pozerám do monitorov počítačov a mobilov je určený NeckFlex™️. Ten pomáha naťahovať krčnú chrbticu, a tak nás vie úspešne zbaviť migrén a bolestí hlavy.

chrbat_bez_bolesti_02
chrbat_bez_bolesti_03

Je ešte veľa možností, ako pomôcť sebe a svojmu telu, aby sa cítilo lepšie. Každý si musí nájsť svoju cestu, cvičenie a pomôcky, ktoré mu sadnú. Odporúčame však začať ihneď, v malých dávkach a neodkladať nič na zajtra. Pamätajme, že nič nie je dôležitejšie ako naše zdravie.

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X