Aj vy trpíte bolesťami chrbta a chcete s tým niečo robiť?

Cvič pilates a pozri si tipy ako predchádzať bolestiam!

Prečítaj si, aké má pilates benefity pre elimináciu bolesti chrbta a možno ťa to naštartuje.
Prezradíme ti aj pár tipov, ako predísť bolestiam chrbta.

Doba, v ktorej žijeme, nepraje našim postúram. Stávajú sa z nás „hrbaté opice“ s guľatým chrbtom, predsunutou hlavou, hyperlordózou v driekovej oblasti a vytočenými nohami ala „Chaplin“.  Takéto chybné držanie tela je väčšinou následkom sedavého zamestnania (alebo naopak dlhodobého státia), dochádzania do zamestnania autami, stresu, absencie fyzického pohybu, jednostrannej záťaže, a taktiež nepretržitého kontaktu s mobilnými telefónmi a elektronikou dnešnej doby.  Týmto si každý z nás dopomáha k „pestovaniu“ nesprávnych návykov (stereotypov) držania tela, a to sa skôr či neskôr odzrkadlí na preťažení chrbtice, následnými bolesťami a pridruženými problémami.

… pracuj na centre tela prostredníctvom hlbokého stabilizačného systému…

Každý z nás to veľmi dobre pozná, že na seba nemáme dostatok času.  Čas a energiu venujeme radšej všetkému inému, len nie samým sebe.  Všetci sa naháňame z domu do práce, z práce pre deti a domov a pri tom zabúdame, že sme nášmu telu vôbec nedopriali zdravý a vedomý pohyb.  Uvedomuješ si to aj ty, že v podstate stále sedíme? Z postele sadneme do auta, z auta sadneme na kancelársku stoličku, z nej sa presunieme na stoličku v reštaurácii, kde si dáme obed, vrátime sa späť na stoličku pred počítač, a keď v práci „padla“, sadneme opäť do auta, vyzdvihneme deti, utekáme s nimi na tréning, kde ich opäť po sediačky počkáme a potom šup domov na gauč pred televízor.  A takto sa to točí deň čo deň.  Naše telo je vystavené statickej záťaži a nevedomky si vytvárame chybné držanie tela.  Tým, že držíme hlavu viac v predklone náš krk vystavujeme záťaži a jeho okolité svaly sú v nepretržitom preťažení.  Tie samozrejme reagujú stuhnutím a následnou blokáciou pohybu.  Hlbokým predklonom trupu bez držania centra tela a následne zdvihom ťažkého bremena, si vieme tiež veľmi ublížiť.  Dokonca k ľudovo povedanému „seknutiu“ vie dôjsť aj pri obyčajnom kýchnutí.  „Seknutie“ sa však  neudeje zo sekundy na sekundu, predchádza tomu niekoľko indikátorov, ako napríklad dlhodobé preťažovanie, stres, chlad alebo chybné držanie tela.  Preto je nesmierne dôležité spevňovať posturálne svalstvo, ktoré je zodpovedné za správne držanie tela, naťahovať skrátené svalstvo a uvoľňovať spazmy, či trigger pointy, posilňovať ochabnuté svalstvo, pracovať na centre tela prostredníctvom hlbokého stabilizačného systému a osvojiť si správne pohybové stereotypy a školu chrbta do každodenného života.

Americké štatistiky ukazujú, že najbežnejší dôvod absencie z práce je práve bolesť chrbta.  Experti odhadujú, že až 80% populácie zažije bolesť chrbta počas svojho života. Toto sú alarmujúce fakty, a preto sa treba čo najskôr začať vedome hýbať.

 …pravidelne cvič a dodržiavaj školu chrbta…

Pravidelné cvičenie zlepšuje zdravotný stav, eliminuje prítomné bolesti a celkovo sa zlepší mobilita kĺbov a flexibilita chrbtice.  Presvedč sa sám/sama a prečítaj si príbehy a referencie našich klientov, ktoré nájdeš na stránke. Ďalším benefitom, ktorý sa dostaví tesne po cvičení je pocit šťastia, spokojnosti, záplava energie a zrelaxovaná myseľ. Ľudia pri pravidelnom cvičení aspoň 2x týždenne napredujú vo svojej fyzickej zdatnosti, zbavujú sa bolestí, opuchov nôh, migrén.  Preto je veľmi dôležité, aby si začal/a čo najskôr – ešte vo fáze prevencie.  Pretože ak raz bolesti chrbta prídu a človek to ignoruje, nerieši a dostane sa do stavu akútnej či chronickej bolesti, cesta regenerácie je zdĺhavá.  Taktiež veľmi dôležité je dodržiavať Školu chrbta, ktorej sa venujeme v ďalšom článku.

LTV (liečebnej telesnej výchovy) predstavuje 90% úspechu terapie.  Ideálne je začať vo fyzioterapeutickom centre, kde sa naučíš všetky zásady a základné cviky pre zdravý chrbát.  Ak sa tvoja situácia stabilizuje, nájdi si vo svojom okolí špecializované pilates štúdio s odborníkmi, kde môžeš pravidelne cvičiť vedomý a inteligentný pohyb aj v skupinke.  Ideálne je to doplniť domácim cvičením podľa našich videí. Zásady školy chrbta a pilatesu je potrebné si preniesť do každodenného života a váš chrbát sa vám poďakuje.

…pilates je terapeutická metóda využívaná vo fyzioterapii…

Metóda Pilates je správna voľba pre riešenie postúry – precvičí sa ním celé telo.  Najviditeľnejším prínosom pravidelného cvičenia je korektný postoj, vďaka ktorému sa vieme postupne zbaviť bolestí, ktoré nám spôsobovali zlé návyky. Cvičenci si znalosti korektného postoja či sedu prevezmú do každodenného života, a teda terapia pokračuje aj za hranicami štúdia. Pilates môžeme chápať ako terapeutickú metódu využívanú vo fyzioterapii na riešenie rôznych posturálnych problémov, ale aj ako prevenciu pred budúcimi možnými vertebrogénnymi ochoreniami a svalovými dysbalanciami.

Výhodou tohto cvičenia je, že sa dá prispôsobiť komukoľvek a dá sa cvičiť kdekoľvek a kedykoľvek. Táto jeho všestrannosť je veľkou devízou pre človeka. Po zvládnutí základných princípov si vie pacient cvičiť zostavu aj v domácom prostredí (zakúpte si leták na doma Metóda Pilates v domácom prostredí a cvičte podľa neho každý deň) a zaregistrujte sa do DO Pilates portálu a získate prístup k viac ako 100 odborným videám s cvičením pilatesu a fyzio. Ak jeho zásady (dýchanie, HSS a pod.) využívame v každodennom živote pri rôznorodých aktivitách, potom slúži aj ako prevencia pred rôznorodými problémami a léziami chrbtice.

Tipy na prevenciu chrbta:

  • Nájdi si pravidelný pohyb v podobe pilatesu či fyzio cvičení v pilates štúdiu alebo fyzioterapeutickom centre.  Doplň to online cvičeniami v domácom prostredí.
  • Prijímaj zdravú a vyváženú stravu a udržiavaj si ideálnu hmotnosť
  • Dávaj si malé pohybové a strečingové prestávky počas pracovnej doby (ideálne každých 45 min), prípadne si vymeň stoličku za fitloptu.  Cvič podľa našich videí priamo v kancelárii.
  • Zvykni si na ranný a večerný rituál 10min strečingu
  • Nauč sa a udržiavaj správne držanie tela pri chôdzi, stoji či sede
  • Skontroluj si svoj matrac či vyhovuje tvojmu chrbtu
  • Nos pohodlné topánky (lodičky iba v prípade obchodných stretnutí)
  • Vyhýbaj sa klimatizovaným priestorom
  • Dodržiavaj zásady Školy Chrbta
  • Dopraj si pravidelnú masáž

 

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X