Zdravé chodidlá, šťastný život: Tipy na starostlivosť, cvičenie a správnu chôdzu

zdrave_chodidla_03

Ľudská noha je naozaj fascinujúca časť tela. Jej klenba má dômyselnú konštrukciu. Potrebuje ju, aby vydržala niesť celú ťarchu nášho tela pri akejkoľvek záťaži – napríklad pri práci, behu, cvičení alebo aj upratovaní. Len v prípade, ak máme naozaj zdravé chodidlá, tak nám vedia poskytnúť tú správnu oporu, základňu, balans a silu, akú potrebujeme a tým mať zase o trošku šťastnejší život. Preto sme si pri príležitosti našich 3. narodenín povedali, že sa budeme venovať tejto dôležitej časti nášho tela. 

Deformity chodidiel

Síce je ľudská noha naozaj dômyselne stavaná a dokáže odolať veľkému stresu a záťaži, no ani pri nej sa nevyhneme nepríjemným problémom. V prípade, ak zaťažujeme chodidlo až príliš a najmä nesprávnym spôsobom, môžu vzniknúť rôzne deformity chodidiel. Tieto deformity sa neskôr premietnu do rôznych zdravotných problémov a bolestí, ako môžeš vidieť na obrázku.

Ploché nohy, vbočená noha, hallux valgus, pätová ostroha, kladivkové prsty, mozole, otlaky- so všetkými týmito problémami sa dá bojovať, vieš ako?

zdrave_chodidla_01

ZDRAVÉ NOHY = ZDRAVÁ CHÔDZA = ZDRAVÁ CHRBTICA = ZDRAVÉ TELO

zdrave_chodidla_03

Správna chôdza a zaťaženie chodidla

Chodidlo slúži ako podpora pre váhu celého tela pri chôdzi, státí či behu, alebo inej pohybovej aktivite. Pomáha absorbovať a distribuovať váhu tela rovnomerným spôsobom, čím znižuje zaťaženie iných častí tela, ako sú kĺby nôh, kolená a bedrové kĺby. Preto správne rozloženie váhy na chodidlo je alfou-omegou pre správnu podporu váhy a v konečnom dôsledku pre správne držanie tela. 

Správne 4-bodové rozloženie váhy na chodidlá je ideálny stav, v ktorom je váha tela rovnomerne rozdelená medzi štyri hlavné body chodidla – 2 body, ktoré sú umiestnené pod pätou, ďalšie 2 body umiestnené na malíčku a palci. Tento vzorec podporuje stabilitu, rovnováhu a správne držanie tela pri státí a pohybe.

Cvičenie, ako nevyhutná súčasť „štastných” nôh

Strečing chodidiel

Aby chodidlo zostalo po celý život pružné a flexibilné je potrebné zabrániť svalom, šľachám a väzom skracovať sa. V tomto nám pomôže pravidelný strečing.

Nezabúdajme na naťahovanie svalov, väzov a šliach v chodidle. Pomocou rôznych cvikov a techník si môžete totiž rozšíriť rozsah pohybu a flexibilitu v chodidlách, uvoľniť svalové napätie, zlepšiť krvný obeh a podporiť prevenciu zranení.

zdrave_chodidla_06
zdrave_chodidla_02

Bezplatný e-book, vďaka ktorému už navždy získaš zdravé chodidlá.

zdrave_chodidla_05

Mobilizačné techniky

Mobilizačné techniky chodidla sú cvičenia a manipulácie, ktoré sa používajú na zlepšenie pohyblivosti, flexibility a funkcie chodidla. Tieto techniky sa zameriavajú na aktívne alebo pasívne rozpohybovanie kĺbov, svalov a šliach v chodidle. Zlepšujú rozsah pohybu, posilňujú svaly a väzy, redukciu bolesti a napätia, podporujú celkové zdravie chodidla.

Medzi známe mobilizačné techniky patrí napríklad metóda „vejár” alebo „manipulácia oblúka” chodidla. Tieto, ale aj iné praktické tipy nájdeš v našom e-booku Happy feet, ktorý si môžeš stiahnuť zdarma.

Cvičenie podporujúce silu a pevnosť

Silné svaly nôh zlepšujú stabilitu a rovnováhu, čo je dôležité pri chôdzi, behu a športe. Taktiež z prevenčného hľadiska pomáha pravidelné cvičenie nôh a chodidiel eliminovať riziko zranení, ako sú napríklad podvrtnutia členku, natiahnuté väzy a svaly. Silné svaly a flexibilné kĺby znižujú riziko poranení pri fyzickej aktivite.

Skvelým cvičením je napríklad špeciálna metóda, ktorá nesie názov ­„Trendelenburgov príznak” alebo aj tzv. „žilová pumpa”. Presný postup týchto cvičení nájdeš tiež v našom bezplatnom e-booku Happy feet.

zdrave_chodidla_04

VEZMI OSUD SVOJICH NÔH DO VLASTNÝCH RÚK

zdrave_chodidla_07

Najprirodzenejšie je nám na boso”

Chôdza na boso nie je len skvelý spôsob, ako sa priblížiť k prírode, ale zároveň vás môže prepojiť s vašimi vlastnými chodidlami a ich zdravím. V dnešnej dobe strávime väčšinu dňa v topánkach s tvrdými podrážkami, čo nie je zrovna prirodzené. Chôdza na boso nám môže posilniť svaly, zlepšiť mechaniku chôdze a podporiť krvný obeh v chodidlách. Taktiež vám dáva príležitosť rozvíjať lepší pocit rovnováhy a koordinácie. 

Myslíš to so zdravím tvojich nôh vážne? Tak neváhaj a stiahni si náš bezplatný e-book, kde sa dozvieš oveľa viac – okrem teórie teba a tvoje chodidlá potešíme aj praktickými tipmi na cvičenie a posilnenie nôh.

zdrave_chodidla_02

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X