TOP pomôcky na pilates, ktoré ťa posunú ďalej

úvodná_do pilates pomocky

Tentokrát ťa vezmeme na poznávaciu cestu, exkurziu, kde ti ukážeme TOP pomôcky na pilates, ktoré ťa posunú ďalej za tvojím cieľom. Práve vďaka nim vieš obzvláštniť svoje pilates zostavy a vyčarovať  rôzne modifikácie a varianty cvikov. Sú veľmi nápomocné pre začiatočníkov, ale vedia zefektívniť cvičenie aj pri pokročilých „pilatesákoch a pilatesáčkach.“ Môžeš si vybrať cviky s jednou konkrétnou pomôckou alebo skúsiť výzvu v podobe videí, kde sme namixovali poriadny pomôckový koktejl. 

Predstavujem ti pomôcky na pilates, ktoré ťa posunú ďalej:

1. MAGICKÝ KRUH/MAGIC CIRCLE

Je najpopulárnejšou pilates pomôckou. Je to kruh o priemere cca  36-38cm s gumenými úchytkami po bokoch. Celý kruh je  obalený elastickou gumou  alebo môže byť kovový.  Používame ju na zvýšenie náročnosti a účinnosti cvičenia, ale zároveň aj na poskytnutie opory a uľahčenie komplikovanejších cvikov. Vďaka magickému kruhu precvičíš takmer celé telo. Podporí brušné svalstvo a aktivizuje ho a vďaka odporu pomôže spevniť svaly rúk aj nôh.

do-pilates pomocky_magic circle
deniska - do pilates

Aká je najlepšia pomôcka podľa Denisky Owen?

Inštruktorka – PILATES A FYZIO, BOOTYBARRE, TVÁROVÁ JÓGA

Vybrať si spomedzi toľkých pilates pomôcok jednu obľúbenú je naozaj ťažké. Jedna je mi ale predsa najbližšie- MAGIC CIRCLE.  Je to prvá pomôcka, ktorú pán Pilates vymyslel a je veľmi naozaj úžasná, multifunkčná a dajú sa s ňou robiť naozaj zázraky.  Výborne sa s ňou posilnia ruky, nohy, čiže nám kruh slúži ako rezistencia.  Taktiež ju vieme použiť ako podporu hlavy pri klasických zdvihoch trupu, čiže nám pomáha, aby sme nepresilovali nadarmo krk.  A strečing? Ten je s ňou naozaj úžasný – členky, lýtka a hamstringy sa po cvičení s kruhom cítia opäť vo svojej forme.

do-pilates pomocky_overball

2. OVERBALL

Je malá, veľmi elastická loptička, ktorú vieme využiť pri rôznych pozíciách. Zväčša má priemer 23-30 cm, no najlepšie je zvoliť si strednú cestu, čiže okolo 26 cm. Overball-ka poslúži nielen na posilnenie svalov, ale aj na dokonalé uvoľnenie chrbtice. Okrem toho vie telo vyprovokovať k spätnej väzbe a keď sa s ňou správne pohráme dostaneme sa aj do úplnej hĺbky svalov.

3. STOLIČKA

Nie je to klasická pilates pomôcka, no na našom portáli sa s ňou niekoľkokrát stretneš. Je to pomôcka, ktorú má každý doma a cvičenie na nej nám dá poriadne zabrať. Využívame ju ako „barre“ pri spevňovaní sedacieho svalstva, ale vie aj efektívne znáročniť každú pilates zostavu. Na stoličke už nebudeš len sedieť!

do-pilates pomocky_stolicka
do-pilates pomocky_cinky zavazie

4. ZÁVAŽIA/ČINKY

Slúžia na sťaženie práce s pažami. Odporúčame maximálne kilové závažia, pretože robíme mnohé opakovania a s ťažšími závažiami by to mohlo byť už veľmi náročné. Existujú aj  závažia, ktoré si viete pripnúť na svoje zápästia alebo členky. Veľmi dobré sú aj závažia v tvare loptičiek naplnených pieskom, pretože sú ergonomicky prispôsobené správnemu úchopu ruky. Vďaka týmto pomôckam budeš mať vypracované a silné paže.

5. THERABAND/REZISTENČNÁ GUMA

Je skvelá pomôcka na prebudenie svalov paží, na sprevádzanie pohybu bedrových kĺbov, ale aj zintenzívnenie strečingu a zahriatie svalov. Rezistenčná guma má rôzne stupne odporu, môžete si vybrať od toho najmenšieho až po najväčší.  Cvičenie s rezistenčnou gumou je účinné pre zvyšovanie sily danej svalovej skupiny, ktorú precvičujeme a môže vám priniesť aj poriadnu svalovicu.

do-pilates pomocky_rezistenčna guma

Tie najlepšie pomôcky na pilates nájdeš na www.pomocky.sk. Na tomto skvelom e-shope sme pre teba vybavili aj špeciálnu zľavu:

do-pilates pomôcky
do-pilates pomocky_fitlopta

6. FITLOPTA

Je väčšia gumená lopta s priemerom približne 65 cm. Mala by byť vyvážená tak, že ak si na ňu sadneme, tak sa vytvorí 90 stupňový uhol v bedrách a takisto aj v kolenách. Nemali by sme byť ani moc vyvýšení, ale ani prepadnutí. Fitlopta podporuje správne držanie tela, zlepšuje stabilitu a rovnováhu. Práca s fitloptou je vždy zážitkom.

7. PODLOŽKA

Správna podložka je alfou a omegou medzi pilates pomôckami. Bez nej by to rozhodne nešlo, pretože väčšina pilates cvikov sa odohráva práve na nej. Správna podložka je dôležitá hlavne ak máš bolesti chrbta, odporúča sa podložka s minimálnou hrúbkou 1 cm. Joga podložky nie sú až tak vhodné, pretože sú zväčša veľmi tenké a tým pádom tvrdšie a pri pilates cvikoch by si sa nemusel cítiť komfortne.

do-pilates pomocky_podložka
do-pilates pomocky_joga blok

8. JÓGA BLOK

Je v podstate kváder  veľkosti  najčastejšie 22 cm vyrobený zväčša z tvrdej peny. Veľmi dobre pomáha pri strečových pozíciach, uľahčuje cvičenie, a pomáha najmä tým, ktorí majú skrátené svaly. Vďaka jóga bloku bude cvičenie o niečo jednoduchšie.

9. ROLLER/ŠULEC

Je dlhší penový valec a môže byť rôznej tvrdosti. Pre začiatočníkov, alebo tých, ktorí majú problém s chrbticou sa odporúča čo najmäkší. Táto pomôcka nám pomôže uvoľniť a mobilizovať našu chrbticu , znížiť svalové napätie, zlepšiť prekrvenie a pohyblivosť svalov. Taktiež pri mnohých cvikoch slúži ako imbalančná pomôcka, ktorá nás donúti zapojiť naše centrum tela a zlepší našu stabilitu.

do-pilates pomocky_roller sulec
vierka_do-pilates

Aká je najlepšia pomôcky podľa Vierky Šujanovej?

CERTIFIKOVANÁ PILATES INŠTRUKTORKA BALANCE BODY

Milujem všetky pilates pomôcky, ale ak mám jednu vybrať, tak je to určite FOAM ROLLER alebo teda penový valec. Prečo?Vie mi poslúžiť ako balančná pomôcka, viem si ním spraviť automasáž fascií, no najradšej ho používam asi pri vykonávaní záklonov. Hneď, ako ju budeš mať, tak sa vrhni na náš portál, na ktorom s ňou často cvičím.

do-pilates pomocky_uterak

10. UTERÁK

Opäť pomôcka, ktorú máme všetci doma. Slúži nám na vypodloženie problematických partií, napríklad pri probléme s predsunutím hlavy alebo pri hyperlordóze. Okrem vypodloženia nám uterák uľahčí aj strečing a v iných pozíciách znároční cvičenie.

Stále sa nevieš rozhodnúť, či je pilates cvičenie pre teba? Neváhaj a skús 14-dňové skúšobné členstvo na našom portáli. 

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X