Pitný režim – dôležitý nielen v lete

pitný režim_02

Patríš k tým, ktorí svoje ráno začínajú pohárom vody a počas dňa pravidelne dopĺňajú tekutiny? Ak áno, gratulujeme. Ak však na pitný režim zabúdaš, piješ skôr nárazovo a nepravidelne, tvoje telo ti určite nepoďakuje. Poďme sa spolu pozrieť nato, prečo je tak dôležité dodržiavať správny pitný režim, a to nielen v lete.

Pitný režim – dôležitý nielen v lete

pitný režim_01

Najväčšiu časť ľudského tela tvorí práve voda

Tak napríklad u novorodencov je to až 75%, u dospelých jedincov 55-65% a u starších ľudí okolo 50% z celkovej hmotnosti. Zaujímavé je to, že ženské telo má všeobecne o niečo menej vody ako mužské. A aký je dôvod? Súvisí to s tým, že ženy majú zväčša viac tukových tkanív, ktoré obsahuje menej vody, ako svalové tkanivá.

Koľko vody by sme mali vypiť?

Určite si sa stretol s rôznymi názormi, koľko vody máš počas dňa vypiť. Poďme sa teda pozrieť, aké množstvo je úplne ideálne. Podľa Americkej národnej akadémie vied inžinierstva a a medicíny, by mala dospelá žena  denne prijať 2,7 litra a muž 3,7 l tekutín (započítaná je aj voda prijatá v potravinách). Iné zdroje uvádzajú, že na každých 15 kilogramov telesnej váhy by sme mali vypiť 0,5 l tekutín. Takže si to vieme pekne vypočítať.

Tak napríklad dospelá žena vážiaca 60 kg: 60/15= 4, 

4x 0,5= 2 l

Musíme však pripomenúť, že pitný režim je u každého individuálny a záleží predovšetkým od ročného obdobia, fyzickej námahy, či zdravotného stavu.Takže áno, ak napríklad akurát docvičíš lekciu pilatesu, pri ktorej sa poriadne zapotíš, tak by si mal vypiť rozhodne viac. 

pitný režim_02
pitný režim_03

Ako často piť?

Tak ako napríklad pri cvičení, aj pri pitnom režime je dôležitá pravidelnosť. Ak sa napijeme len vtedy, ak cítime smäd, je už neskoro. Častokrát totiž počas dňa pri všetkých tých povinnostiach, ktoré máme, naše telo nepočúvame, a preto sa na seba nemôžeme úplne spoliehať.

Je veľmi dôležité teda piť postupne počas celého dňa, odporúčame mať naliatú vodu stále na očiach, alebo si pomôcť aplikáciou v mobile, ktorá ťa upozorní, kedy sa napiť. Taktiež sa neodporúča piť naraz veľké množstvo tekutín, pretože takéto vysoké dávky vody preťažujú obličky a mnohokrát to môže viesť aj k vážnejším zdravotným problémom.

Aké tekutiny prijímať?

V tejto odpovedi ťa zrejme nijako neprekvapíme. Najvhodnejšou tekutinou je obyčajná pitná voda, neobsahuje žiadne kalórie, sladidlá a dokonale uhasí smäd. Ak však máš chuť na spestrenie pitného režimu, stačí si dať do vody citrón, mätu, alebo si pochutnať na kvalitnom nesladenom čaji, či minerálke. Samozrejme čistá voda by mala vždy prevažovať. Do pitného režimu sa rozhodne nepočíta káva ani alkohol, pretože majú močopudné účinky, a tak telo skôr odvodňujú.

pitný režim_0č
pitný režim_05
pitný režim_06

Čo ak nedodržiavame správny pitný režim?

Bez vody človek dokáže prežiť len niekoľko dní. Voda v našom organizme  významne ovplyvňuje metabolizmus, zabezpečuje životné procesy v bunkách, no a je jednoducho nenahraditeľná. Ak zanedbáme pitný režim, dochádza k odvodneniu organizmu tzv. dehydratácii. Medzi jej základné príznaky patria tieto: suché ústa, bolesť hlavy, malátnosť, tmavožltý moč, zhoršená koncentrácia.

Je dokázané, že prvé príznaky dehydratácie cítime už pri strate 1-2% vody v tele. Dlhodobé podceňovanie pitného režimu ohrozuje organizmus, môžu vzniknúť poruchy obličiek, tráviace problémy, a dokonca je aj znížená funkcia mozgu.

Ak by si mal akékľovek otázky k správnemu pitnému režim, tak nám určite napíš nižšie do komentárov. Zapamätaj si najmä to, že je skvelé mať pri sebe vždy pohár čistej vody a piť kontinuálne počas dňa. Nečakaj nato, až budeš smädný, vtedy už je neskoro. Na zdravie!

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X