Obezita a ako proti nej bojovať?

Obezita_a_ako_proti_nej_ bojovať_01.jpg

Posledné mesiace nás všetkých sužuje pandémia spojená s ochorením COVID-19. Nie všetci si však uvedomujeme, že okrem tejto pandémie je tu ešte ďalšia, ktorá zasahuje všetky vekové skupiny, ženy aj mužov a to všade na celom svete – Obezita. Jej nástup a priebeh je častokrát pomalý a človek trpiaci touto chorobou si uvedomí, že má problém, až keď sa objavia prvé zdravotné komplikácie. Čo je vlastne Obezita a ako proti nej bojovať?

„Nadváha a obezita je abnormálna alebo nadmerná akumulácia tuku, ktorá predstavuje zdravotné riziko“ – takto zadefinovala obezitu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 1997.  Narozdiel od miernej nadváhy už teda nehovoríme iba o probléme vizuálnom (pár kíl naviac), ale najmä o probléme zdravotnom. Obézni ľudia sú vystavení zvýšenému riziku cukrovky, kardiovaskulárnych a respiračných ochorení,  vysokému krvnému tlaku, ale aj problémom s chrbticou a kĺbami. Ďalším rizikom, o ktorom sa často nehovorí je však aj náchylnosť pacientov ku vzniku depresii a úzkostí.

O tom, že obezita je naozaj závažným problémom súčasnosti svedčí aj to, že  04. marec je známy ako Svetový deň obezity.

Obezita_a_ako_proti_nej_ bojovať_01.jpg
https://www.sklon.sk/hybme-sa-zdravo-stop-sedeniu

Prvá pomoc pri obezite

Pri liečbe obezity je najdôležitejšie zharmonizovať príjem a výdaj energie. Základom je nielen prebytočné kilá zhodiť, ale najmä si novú, nižšiu váhu aj udržať. Kľúčom teda je vyvážená strava, kontrolovaný príjem a dostatočný a systematický výdaj energie –  pohyb.

Pilates = šetrný pohyb pre telo

Pilates neradíme medzi pohyb, ktorý je primárne určený na pálenie kalórii a chudnutie, avšak pre ľudí trpiacich obezitou má mnoho iných benefitov.

  1. Cvičenie pilatesu šetrí kĺby. Pri rôznych športoch ako napríklad beh alebo posilňovanie s činkami sú pri vyššej telesnej hmotnosti nadmerne namáhané kĺby. To môže viesť k neželaným problémom, ktoré by daného človeka mohli vzdialiť od jeho vysnívaného cieľu schudnúť.
  2. Cvičenie pilatesu spevňuje CORE – stred tela a zlepšuje celkovú postúru – držanie tela. Ľudia s obezitou majú často sedavý životný štýl, v ktorom chýba pohyb. To spôsobuje, že majú slabý stred tela a jeho držanie. Zdravý a naozaj pevný CORE nám pomáha a chráni nás pri každodenných činnostiach a všetkých pohyboch, a preto je dôležité ho pravidelne posilňovať.
  3. Cvičenie pilatesu vďaka svojej komplexnosti priaznivo vplýva na spevnenie kostí a kĺbov, zlepšenie stability a koordinácie tela. Kontrolovaným dýchaním súčasne zlepšuje cirkuláciu krvi, redukuje stres a dodáva energiu.
  4. Cvičenie pilatesu pomáha vybudovať zdravé svalstvo a prispieva tak k dobre tvarovanej postave.

Ak trpíte obezitou, máte sa na koho obrátiť

Obezita je vážnym problémom a preto SKLON – SLOVENSKÁ KOALÍCIA ĽUDÍ S OBEZITOU A NADVÁHOU, vytvorila fantastický projekt Hýbme sa zdravo – stop sedeniu Už na konci februára sa môžete pomocou videolekcii odborných inštruktorov zdarma naučiť základy nording walkingu, jógy, aerobicu a salsy. Šancu a česť zabojovať si proti obezite som dostala aj ja. Už 28.02. budem mať špeciálnu lekciu pilatesu. Teším sa, ako si spoločne zamakáme. 🙂 

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X