Kto bol Joseph Pilates | zakladateľ kontrológie

Kto bol Joseph H. Pilates | zakladateľ kontrológie

Cvičenie pilates dostalo meno po jej rovnomennom zakladateľovi Josephovi H. Pilatesovi. Kde a kedy sa narodil, kto boli jeho rodičia, s čím všetkým musel počas svojho života bojovať až kým nevyvinul špeciálnu metódu “kontrológiu”, ktorá bola neskôr premenovaná na pilates? 

Joseph H. Pilates – DETSTVO A ZAČIATOK JEHO CESTY

Joseph Pilates sa narodil 9. decembra 1883 v Mönchengladbachu v Nemecku. Jeho otec Heinrich Friedrich Pilates, pôvodom Grék pracoval s kovmi, ale bol aj nadšený gymnasta. Jeho matka Helena, narodená v Nemecku bola ženou v domácnosti a zaoberala sa intenzívne prírodným liečiteľstvom, ktoré využívala pri liečbe svojich detí.

OD CHORĽAVÉHO CHLAPCA K DOKONALE VYZERAJÚCEMU MUŽOVI

Joseph bol ako dieťa veľmi slabý a chorľavý. Trápila ho astma, rachitída a reumatická horúčka. Mnohé zdroje uvádzajú, že ako päťročný prišiel o zrak na ľavom oku, pretože mu pri bitke hodili kameň do oka. Joseph Pilates ako malý dostal od rodinného lekára knihu anatómie, učil sa z nej naspamäť pasáže, učil sa o všetkých svaloch na tele. Postupne dospel k tomu, že chce svoj zdravotný stav zmeniť a chce svoje telo spevniť a vytrénovať. Začal na sebe pracovať. Venoval sa mnohým športom- gymnastike, lyžovaniu, bojovým umeniam, bodybuildingu, jóge. Pilates zistil, že k jeho zlému zdraviu dopomohol vtedajší životný štýl, zlá postúra a neefektívne dýchanie. Podľa gréckej filozofie, ktorá ho fascinovala, chcel dosiahnuť balans tela, mysle a duše. Keď mal 14 rokov jeho telo už bolo natoľko vypracované, že mohol byť modelom pre anatomické nákresy.

Kto bol Joseph H. Pilates | zakladateľ kontrológie
Kto bol Joseph H. Pilates | zakladateľ kontrológie

BOXER, ARTISTA, TRÉNER…

Po skončení školy pracoval v miestnom pivovare a v roku 1912 došlo v jeho živote k veľkej zmene. Po smrti svojej prvej ženy sa presťahoval do Anglicka a tu sa živil ako artista v cirkuse, ako profesionálny boxer a neskôr ako tréner sebaobrany na policajnej škole. V roku 1914 nastal veľký zvrat, a to nielen v živote J.H. Pilatesa. Vypukla 1. svetová vojna.

ZROD METÓDY ZVANEJ KONTROLÓGIA

Počas 1. svetovej vojny bol Pilates internovaný aj s ostatnými občanmi nemeckej národnosti do Lancaster Castle. Tu Pilates pozoroval pohyby zvierat, ktoré sa snažil zapracovať do ľudskej fyziológie, študoval jógu a začal učiť ostatných svoje cvičenia. Neskôr bol presunutý z Lancasteru do tábora na ostrove Man. Pilates  na ostrove trénoval väzňov a začal rozvíjať systém jednotného komplexného systému, ktorý sám neskôr pomenoval Kontrológia. Je známe, že najmä vďaka tomuto systému cvičenia a dobrej kondícii jeho cvičenci prežili pandémiu chrípky v roku 1918.

Počas 1. svetovej vojny pôsobil Joseph Pilates aj ako ošetrovateľ. Veľmi chcel pomôcť imobilným pacientom  a tak zostavil premyslenú sériu cvičení. Vyrobil cvičebné pomôcky a vytvoril program na posilňovanie a naťahovanie končatín a chrbtice. Neskôr boli práve tieto pomôcky inšpiráciou pre výrobu cvičebných strojov.

zabojuj-proti-depke-pilatesom

JOSEPH H. PILATES – TVORCA UNIKÁTNEJ METÓDY

Po 1. svetovej vojne sa vrátil naspäť do Nemecka a začal spolupracovať s rôznymi odborníkmi, predovšetkým s tanečníkom a milovníkom pohybu Rudolfom Labanom. V Hamburgu trénoval policajtov, ale venoval sa aj pomáhaniu ľuďom s problémami individuálne. Svoju metódu, ktorá pozostávala zo súboru cvičení stále viac a viac zdokonaľoval. Okrem týchto aktivít pracoval aj na konštrukcii cvičebných pomôcok, vyvíjal stroj ktorý každý pilatesák dôverne pozná- reformer. V roku 1925 mu bolo navrhnuté, aby trénoval nemeckú armádu, ale keďže sa mu nepáčilo politické smerovanie svojej krajiny, emigroval do USA.

Kto bol Joseph H. Pilates | zakladateľ kontrológie
Kto bol Joseph H. Pilates | zakladateľ kontrológie

1. PILATES ŠTÚDIO OTVÁRA SVOJE BRÁNY

V USA založil štúdio v Manhatanne, spolu so svojou manželkou Clarou, ktorú stretol počas plavby do New Yorku. Toto vôbec prvé pilates štúdio navštevovali spočiatku predovšetkým tanečníci, ktorí sa vďaka Pilatesovmu cvičeniu dokonale zrehabilitovali aj po ťažkom zranení. Cvičenci získali flexibilitu, väčšiu silu a výdrž.

Aké bolo a je tajomstvo tejto metódy?

Pri cvičení kládol dôraz na  vedomé ovládanie svalov, zameriaval sa na posturálne svalstvo , ktoré pomáha držať telo vyvážené a poskytuje oporu chrbtici. Ďalej Pilatesovo cvičenie učilo vedome dýchať, spevňovať centrum tela a abdominálne svaly. Počas svojho života vytvoril unikátnu metódu, ktorá sa stala populárna na celom svete a pomáha ľuďom cítiť sa lepšie. Joseph Pilates zomrel v roku 1967 v New Yorku vo veku 84 rokov. Počas svojho života napísal aj mnoho diel, medzi najznámejšie patria: Return to Life through Contrology and Your Health. Pôvodné Pilatesovo cvičenie obsahovalo 35 cvikov, a dnes sa skladá z viac ako 500 rôznych variácií.

ZDROJ:

J.H.Pilates. Pilates Return to Life Through Contrology by Joseph Hubertus Pilates, 1945.

E. Rincke. Joseph Pilates.Der Mann, dessen Name Programm wurde, 2016.

www.wikipedia.com

Napíš komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X